Anasınıfı öğretmeni olmanız için gerekli yazıyı bu makalede bulabileceksiniz. Anasınıfı öğretmeni olmak için öncellikle 4 yıllık lisans bölümünü bitirmeniz gerekiyor. Ev ekonomisi, Çocuk gelişimi, Okulöncesi öğretmenliği ve Anaokulu öğretmenliği bölümlerinden birini bitiren herkes bunahak kazanır.

Eğer eğitim fakültesindeki okulöncesi öğretmenliği veya anaokulu öğretmenliğinden mezun olanlar KPSS sınavına girip direkt olarak MEB bünyesinde iş görevine başlıyorlar. Yukarıda saydığımız diğer bölümlerden Ev Ekonomisi ve Çocuk Gelişimi bölümlerinden mezun olanlar ise formasyon alarak MEB kadrosuna girebilir.

Çocuk Gelişimi ve Ev Ekonomisi lisans bölümlerinden mezun insanlar formasyon almadan anasınıfı öğretmenliği yapmak istiyorlarsa , özel sektörlerdeki iş imkanlarını fırsata çevirmeleri gerekir. Genellikle  hizmet yapan kreş ve anaokullarında 1 yıllık staj sonunda anasınıfı öğretmenliği görevlerine başlarlar.

ANASINIFI ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNU NE İŞ YAPAR?

Anasınıfı öğretmenliği mezunları genelde anaokullarında veya kreşlerde öğretmenlik görevini yerine getirirler. Genellikle okuldaki çocukların velileri ile bire bir görüşme yapmalıdırlar. Anaokuluna giden bir öğrenci genellikle beslenmede problemler yaşar. Bu beslenme düzenine yardımcı olan anasınıfı öğretmenleri çocuklara bireysel olarak yemek yeme alışkanlığı kazandırır. Çocukları yakından gözlemledikleri için çocuklarda oluşacak muhtemel kronik bir rahatsızlık gözlemlerse bunları ilgili veliye aktarmaları gerekir.

ANASINIFI ÖĞRETMENİ NASIL OLMALIDIR?

Anasınıfı öğretmeni olmak isteyenlerde bulunması gereken bazı özellikler vardır. Bir anasınıfı öğretmeni çocuklarla sağlıklı bir iletişim kurabilmelidir. Anasınıfı öğretmeni güler yüzlü ve sevecen olmalıdır. Bu alanda çalışacak anasınıfı öğretmenleri çocukların enerjisine her daim ayak uydurması gerekir. Bu alandaki öğretmenlerin bunun yanında iyi bir de diksiyona sahip olması gereklidir.

ANASINIFI ÖĞRETMENİ MAAŞLARI NE KADAR?

Anasınıfı öğretmenlerinin çalıştıkları yere göre aldıkları maaşlarda farklılık gösterir. Kamu ve özel sektörlerde iş bulurlar ayrıca bire bir özel ders vererek aldıkları maaşları arttırırlar.  Genellikle en düşük maaş olarak 2 bin 800 TL  en yüksek ise  6 bin 700 TL alabilirler ama genellikle ortalama olarak bir anasınıfı öğretmeni 3 bin 400 TL bandında maaş aldığı görülecektir.

2021 YIL İTİBARİ İLE ATANACAK ANASINIFI ÖĞRETMENİ KONTENJANI

Anasınıfı öğretmeni olmayı bekleyen binlerce insan tabii ki de bu sene atanmak için açılacak olan kontenjanların sayısını merakla bekliyor. Anasınıfı öğretmenliği ile ilgili atama sayıları henüz açıklanmadı. 2020 yılında açılan anasınıfı öğretmeni kontenjanına yakın olacağı tahmin ediliyor. 2020 yılında ise sınıf öğretmenliği için açılan kontenjan 1.518 kişilik olarak belirlenmiştir. 2021 yılı ise bu sayıysa yakın bir kontenjan açılacağı tahmin edilen rakamdır.

ÇALIŞMA İMKANLARI

Anasınıfı öğretmenlerinin iş imkanları çok yüksektir. Özellikle son zamanlarda duyarlı ve gelişen bireylerin çocuklarını anaokuluna yollamaları ile iş imkanları oldukça arttı. Anasınıfı öğretmenleri yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem kamu da hem de özel sektörde çalışabilirler.