Başarılı Bir Özgeçmiş için Neler Yapılması Gerekir ?

Herşeyden önce iyi bir özgeçmişin hedefi kar elde etmektir. Yani diğer anlamda ticari bir hedefi vardır. Tıpkı işverenlerin diğer işverenlerle yaptığı ticari anlaşmalar, ortaklıklar ve sözleşmeler gibi bir özgeçmişin de buna benzer ticari hedefleri vardır. CV’nizin kabul görmesi için birtakım bazı kural ve esaslar var.

Özgeçmişte dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Dürüst olmak, girişken olmak, özgeçmiş tasarımı, grup çalışmasına yatkınlık gibi…

1 – Dürüst olun

İş hayatında dürüstlük hepimizin uyması gereken kurallardan ve beklenen davranışlardan birisidir. İş görüşmesinde amiyane tabirler fazla atmamak gerekiyor. Eğer iddialarınızı destekleyemeyecek olgular bulamıyorsanız bu sizin için mutlak bir başarısızlıktır. Bazı insanlar yalan söylediğinde hemen anlaşılır. “Atıyorsun” deriz. Ama profesyonel yalancıların ya da profesyonel abartıcıların söylediği yalanlar pek kolay anlaşılmaz. Güven tesisi içerisinde işe alım yapılmış olması bu abartmanız ortaya çıktığında o tesisin başınıza yıkılacağı anlamına gelir. Finanstan pek anlamayan bir İK uzmanını özgeçmişiniz konusunda yanıltarak finansal değerler vererek ve teknik konular söyleyerek yanıltabilirsiniz. Ama elbette bu istenen bir durum değildir.

2 – Grup odaklı davranın

İş dünyasının son 30 ya da 40 yılında birey odaklı çalışma biçiminden ekip çalışmasına yönelim önem kazandı. Başarının ekip çalışmasında olduğu kuşkusuzdur. İş görüşmesinde “A projesinde x ekibiyle şu kadar kazanım sağlayarak şirketin büyük kazanç elde etmesini sağladım” şeklinde söylemeyin. Bunun yerine X ekibiyle birlikte A projesinde büyük başarılara imza attık. Böylece şirket ekibimiz sayesinde büyük kazanç elde etti. diyebilirsiniz.

3 – Girişimci olun

Boş zamanlarınızda ne öğrendiğinizden bahsedin. Boş zamanlarımda tatil yapıyorum, bisiklete biniyorum ya da ata binmeye poyrazköye gidiyorum demek yerine boş zamanlarımda teknoloji hakkında kitaplar okuyorum ve bisiklete biniyorum demek daha doğrudur.

4 – Özgeçmiş Tasarımı Önemlidir

Tasarımınıza bağlı olarak değişmekle beraber  10 – 12 punto arası yazı karakterleri kullanın. Mutlaka yazılarınız siyah olmalıdır. Yazı tipi, aralıklar, imla hataları gibi konulara özen gösterin.

Özgeçmişte sayfa sayısı nasıl olmalı?

Bir özgeçmiş en fazla 3, en az 1 sayfadan oluşmalıdır.

Son olarak ön yazı mektubunun altına verecekleri cevaba saygı göstereceğinizi belirten “saygılarımla” ifadesini mutlaka ekleyin.

Tema ve Renk Seçimi

Adaylar göz yoran renklerden kaçınmalıdır.
CV şablonunuzdaki renkler en fazla 2 ya da 3 taneyi geçmemeli.
Bilgilerinizin yazdığı yerin arka planı okurken göz yormaması için beyaz veya açık renk olmalı.
Renkler arasında kontrast oranı göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Görselliğe hitap eden, örneğin grafik tasarım alanında kariyer planlıyorsanız daha renkli ve canlı temalar kullanabilir, CV tasarımınızla yetkinliğinizi öne çıkarabilirsiniz.
Ayrıca renk konusunda kararsızsanız mesleğinizi betimleyen belirli renkler seçmeniz de sizi öne çıkaracaktır. Biyolog ya da çevre mühendisi gibi meslek dallarına sahip olanlar yeşil rengi, doktorlar da güveni temsil eden ve önlüklerinde kullandıkları mavi rengi seçebilecekler.

Özgeçmişinizi gönderdiğiniz şirket belirli renklerle öne çıkıyorsa bu renklerle özgeçmişini tasarlayabilirsiniz. Bu renkleri kullanmanız aynı zamanda kurum aidiyeti oluşturup, İK uzmanlarının dikkatini çekecek ve gözlerinde işi ne kadar çok önemsediğiniz düşünülecektir.