Bisiklet Sporunun Tarihçesi

İki veya üç tekerlekli olarak karşımıza çıkan bisikletlerin eski adı velespit olarak karşımıza çıkmaktadır. Bisikletin tarihçesine bakıldığında tam olarak net bir tarih vermek günümüzde mümkün değildir. Çünkü bu konuda bir tartışma oluşmuş ve net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Bunun en önemli nedeni ise bisikletin tek bir kişinin değil tarih boyu farklı kişiler tarafından geliştirilmiş olmasıdır. İlk bisiklet kanıtlı olarak 1817 yılında kullanılmıştır. 14 kilometre kullanılan bisiklet aynı zamanda Paris’te sergilendi.

Tarihin ilerlemesi ile bisiklet artık farklı özelliklere de sahip oldu. Bisikletler elektrik motorlu olarak üretildiği gibi iki veya üç tekerlekli olarak da üretilmekte. Aynı zamanda tekerlek çaplarına göre de farklı üretimler yapılmakla birlikle günümüzde en modern görünümünü almıştır.

Bisiklet Sporu Nasıl Yapılır ?

Bisiklet sporu bireysel olarak hobi ve eğlence amaçlı yapılabileceği gibi profesyonel olarak da yarışmalara girmek için tercih edilebilir. Düzenli bisiklet binmek insanların sağlığını da olumlu etkilediği için spor faaliyeti olarak birçok insan tarafından tercih edilmektedir. Bacakların kullanılması ile binilen bisikletlerde bacak kaslarının sıklıkla çalışması ve yüksek performans gösterilmesi sağlıklı yaşam için tercih edilmektedir.

Bisikletler ile dünya çapında çeşitli olimpiyatlarda gerçekleşmektedir. Olimpiyatlarda bireysel zamana karşı yarış, yol bisikleti yarışı gibi farklı kategorilerde yarışlar düzenlenmektedir. Bu tür yarışmalara ise oldukça yüksek katılımlar gerçekleşmektedir.

Bisiklet yarışı

Bisiklet sporunun yüz yılı aşan bir geçmişi vardır. Bu spor özellikle Avrupa ülkelerinde çok sevilmekle birlikte, başka ülkelerde de ilgi sürekli artmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde, amatör ve profesyonel bisikletçiler için çeşitli yarışlar yapılır. Bisiklet yarışları, yol yarışları ya da pist yarışları olarak düzenlenir.

Oval biçimindeki pistlerde yapılan bisiklet yarışları kısa mesafeli yarışlardır. Bir tur 333,3 metre ya da 250 metre arısında değişir. Bisiklet pistleri, dış kenarı yüksek olacak biçimde içe doğru eğimlidir ve bir fincan tabağını andırır. Bu eğim, yarışçıların köşeleri hızla dönerken savrulmalarını önler. 500-1.000 metre arasındaki kısa mesafeli yarışlar, sürat yarışlarıdır. Sürat yarışlarında, bitiş çizgisinde bisikletin hızı saatte 65 kilometreye kadar ulaşabilir. 4.000-5.000 metre yarışları takip yarışlarıdır. 5 km, 10 km ya da 20 km`lik orta mesafe yarışlarında ise, zamana karşı yarışılır.

Diğer bisiklet yarışları

Diğer bisiklet yarışları arasında, bisiklet yarışı ile krosun (kır koşusu) bir bileşimi olan bisiklet krosu vardır. Bisiklet krosu inişli çıkışlı ve bozuk yollarda yapılır. Yarışçıların bazen bisikletten inerek yürümeleri ve bisikletlerini omuzlarında taşımaları gerekir. Bisiklet krosu, genç sürücüler arasında çok ilgi görmektedir. Koruyucu elbise ve başlık giymiş genç yarışçılar, bozuk toprak yollarda sıçraya, atlaya, tüm becerilerini gösterirler. Bir başka bisiklet sporu da, dağ sürücülüğüdür. Bu spor, kros bisikletlerinin her araziye uyabilen 18 vitesli özel bir türüyle yapılır. Dağ sürüşlerinde her türlü arazide yol alınır.

Bisiklet Donanımı

Bisikletler farklı parçaların bir araya gelmesi ile üretilir. Kadro bisikletin en önemli parçalarındandır. Bu nedenle üretildiği malzemenin özellikleri de önemli hale gelmektedir. Kadrolar karbon ve çelikten üretilebildiği gibi alüminyum veya titanyumdan da üretilmektedir. Genel olarak alüminyum ve karbon malzemeleri daha çok tercih edilmektedir. Bu iki malzemenin tercih edilmesinin sebebi ise sağlamlık ve hafifliktir.

Diğer bir parçası ise bisiklet tekerinin iki yanına uzanan maşadır. Amortisörlü veya düz olarak üretilebilmektedir. Önemli olan parçalardan bir diğeri olan frenler hem ön hem de arka tekerlere uygulanmaktadır. Bisikletin hız kontrolünün gerçekleşmesi için önemli olan frenlerin kontrolü bisikletin elcek yani gidon tutacağında gerçekleşir. Bisiklet tekeleri ise kullanım amacına göre farklı çaplarda üretilmektedir.

Oldukça farklı özelliklere sahip olan bisikletler kullanım amacına göre değişen özelliklere sahip olabilmektedir. Hem spor için hem de eğlence için kullanılan bisikletler özellikle genç insanların en çok tercih ettiği araçlar arasında yerini almaktadır.

Dağ Bisikleti Nedir ?

Dağ bisikleti , şehir gürültüsünden, kalabalıktan ve doğanın sunduğu güzellikler arasındaki bisiklet rotalarına verilen addır. Farklı rotalar keşfetmek, engebeli parkurlarda bisiklet sürmek isteyen amatör ve profesyonel sporcular tarafından tercih edilmektedir. Doğanın içerisinde yer alan engebeli arazilerde kendi rotalarını oluşturma şansı bir çok sporseveri dağ bisikletine yönlendirmektedir.

Şehir Bisikleti Nedir ?

Şehir bisikleti , günlük yaşamımız arasında yer alan şehir bisikleti kısa süreli günlük ihtiyaçlarımızı karşılamak için kullanılmaktadır. Temel kullanımı gezinti yapmak, küçük eşya taşımak ve ulaşım için tercih edilmektedir. Şehir bisikletinin dağ bisikletinden ayıran en önemli özellikleri arasında eşya taşımak için sepet, gündüz kullanımını kolaylaştırmak için ayna, gece kullanımını kolaylaştırmak için ise lamba ve ışıkta parlayacak fosforlar tercih edilmektedir.

Yol Bisikleti Nedir ?

Bisiklet çeşitleri arasında hafif ve performans olarak daha iyi olan bisiklet türüne yol bisikleti için verilen addır.

Türkiye`de bisiklet sporu

İlk bisiklet yarışı, Osmanlı döneminde, 1896`da Atina`da düzenlenen ilk modern Olimpiyat Oyunları`ndan bir yıl sonra, 1897`de Selanik`te yapıldı. Daha sonra bisiklet satıcılarının girişimiyle İstanbul`da da bisiklet yarışları düzenlendi.

1923`ten Bisiklet Federasyonu kuruldu ve bu tarihten itibaren bölgeleri dolaşmayı amaçlayan bisiklet gezileri düzenlendi. Ne var ki, bir bisiklet ekibi bisiklet bulamadığı için 1924`te Paris`te düzenlenen Olimpiyat Oyunları`na katılamadı. Türkiye ilk uluslararası yarışmalara 1927`de Bulgaristan`da katıldı.

Bu  makalemizde bisiklet ve bisiklet sporu ile ilgili bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık. En iyi Özel Ders Hocaları ile çalışarak bisiklet kullanmanın ve doğa sporlarının keyfine varın.