Eğitim Neden Gereklidir

 

Eğitim hayatı insanın doğumundan itibaren uzun bir süreç içinde kazanılan deneyimler ile birlikte kazanılan tüm bilgi topluluğuna denilmektedir. Eğitimin doğru ve gerekli olan zamanında yapılması gerekmektedir. Doğru eğitim tüm canlılar için çok yararlı ve hayatı boyunca daha zevkli geçirmesini sağlamaktadır. Sadece insan değil tüm canlılar hayvanlar dahi eğitime tabidir.

 

Eğitimin başarılı olabilmesi için öncelikle eğitimcinin karşı tarafından çağrılarına doğru seslenmesi gerekmektedir. Doğru eğitimci doğru eğitimi verir. Ülkemizde eğitim ailede başlar, okul hayatı ile devam etmektedir. Tabi bu aşamada uzun soluklu bir yol olduğu için eğitimin başarıl olan kişiler başarılı, eğitimi başarısız olan kişiler hayatları boyunca başarısız olarak nitelendirilmektedir. Bu kayıplar başlıca aşağıdaki yer almaktadır. ;

 

 Başarılı Olmayan Eğitim 

 

-İşsizlik sorunu

 

-Toplum tarafından dışlanma

 

-Maddi manevi kayıplar

 

-Dışlanma durumu

 

-Moral bozukluğu ve psikolojik çöküntü gibi

 

Yukarıda yer alan birçok faktöre sebep olmaktadır. Bunu engellemek için hayatı boyunca kişinin belirli bir hedef belirlemesi gerekmektedir. Belirlenen bu hedefe bıktım, yorulmadan kişinin koşması halinde başarıl olan kişi yine kendisi olacaktır. Eğitim hayatı sadece kolu değil aynı zamanda hayatta da normal birçok eğitim ile karşılaşmış olunur. Eğitimin yaşı olmadığı için bebek iken emekleme, yürüme, koşma, konuşma, yemek yeme gibi birçok eylem, ebeveyn tarafından verilmektedir. Daha sonra bu eğitim  hayatı ile devam etmektedir. Eğitimsiz toplum her zaman kayıplar ile sonuçlanmıştır.

 

 Eğitim Alanında Bazı Sektörler Nelerdir?

 

-Askeriye

 

-Sağlık

 

-Hukuk

 

-Siyasi

 

Toplumların tüm yaşam tarzı içerisinde eğitim çok önemli yer almaktadır. Eğitim aldıktan sonra, emanet olarak başka gelecek olan nesillere aktarıldığında, bir miras olarak geçmiş olacaktır. Her toplumun eğitim şekli, kanunları, şartları farklılık gösterebilir. Örneğin; Türkiye de yer alan B sınıfı ehliyet alma şartları ile başka bir ülkede farklılık gösterebilir. Aynı şekilde Eğitim ve öğretim hayatı da değişim gösterebilir. Her ne olursa olsun önemli olan kişi kendisini belirli bir doğrultuya hazırlayıp o doğrultu üzerine sonuna kadar mücadele ederek yerine getirmesi gerekmektedir. Toplumu, ayakta tutan eğitim öğretimin başarısından geçmektedir.