Fitness Nedir, Faydaları Nelerdir ? 

Fitness, İngilizce’den dilimize direkt geçen bir kelimedir. Fitness’ın anlamı; sağlık, sağlıklı yaşam, fit, formda ve zinde olmadır. TDK’ya göre fitness, sağlıklı yaşam demektir. Vücut Geliştirme artan fiziksel çaba sırasında vücudun solunan oksijeni kas dokusuna dağıtma yeteneği olarak da tanımlanır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmayı dileyen birçok kişi önce fitness yapmayı düşünür. Ancak çoğu kimse “Fitness ne işe yarar?” sorusunun cevabını tam olarak bilememektedir. Fitness, çoğu zaman vücut geliştirme antrenmanlarıyla karıştırılır. Vücut geliştirmede temel amaç, kas hacminin ve kütlesinin artırılması iken fitness vücudun daha fit görünmesine imkan sağlar. Sağlıklı bir hayata sahip olmak  için yapılan egzersizler olarak tanımlanan fitness, vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olur. Bu antrenmanlarda kasların hacim alması değil, sıkılaşması ön plana çıkar. Daha ince ve daha esnek bir vücuda sahip olmana olanak tanıyan fitness, fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığa da büyük faydalar sunar.

Kemik ve kas sistemini güçlendiren fitness, düzenli olarak yapıldığında etkisini kısa sürede gösterir. Vücudun kalori yakmasına olanak tanıyan antrenmanlar kilo verme sürecini de hızlandırır. Birçok problemin çözümüne yardımcı olan fitness, insanların zihinsel ve ruhsal olarak da kendini geliştirebilmesine imkan tanır.

Vücut Geliştirme Antrenmanları Nasıl Yapılır?

Fitness programları kişiye özel olarak hazırlanır. Ancak bu programlar uzman kişilerce oluşturulmalıdır. Bir fizyoterapist veya spor eğitmeni tarafından hazırlanan fitness antrenmanları hem aletlerle birlikte hem de kendi vücut ağırlığınız ile yapılabilir. Bu antrenmanlar, dayanıklılığı ve kondisyonu artırmak için yapılan yüzme ve koşu gibi antrenmanlar ile pilates ve yoga gibi kas sıkılaşmasına katkı sunan antrenmanlarla birlikte yapılır. Yüzme ve koşu gibi kardiyo antrenmanları kan dolaşımını düzenler ve vücudun daha fazla kalori harcamasına yardımcı olur. Aynı zamanda bu egzersizler yağ yakımını da hızlandırır ve hızlıca kilo vermene katkı sağlar.

Fitness’ın İnsan Vücuduna Etkileri  

• Kardiyovasküler dayanıklılık: Bir kişinin ne kadar uzun veya hızlı bir aktivite gerçekleştirebileceği, kalp atış hızı ve oksijen tüketimi gibi ölçümlerde kolayca tespit edilen olumlu etkiler yaratır.

• Kas dayanıklılığı: Tipik olarak bir kişinin kaç kez egzersiz yapabileceği ile ölçülür. Fitness yapanların kas dayanıklılığının giderek arttığı görülmüştür.

• Kas gücü:   Birden çok eklemi ve kas grubunu aktif eden squat veya bench press gibi egzersizler ölçüm için sıklıkla kullanılır. Genellikle kas gücünü ölçmek için biyomekanik ekipmanlara da ihtiyaç duyulur. Fitness yapanların kas güçlerinde olumlu bir artış görülmüştür.

• Hız: Bir bireyin bir noktadan diğerine ne kadar hızlı hareket edebileceği test edilerek ölçülür. Genellikle hızı değerlendirmek için 36,5 metre uzaklıkta bir hedef kullanılır. Fitness antrenmanları bu yetenek üzerinde de olumlu etki yaratır.

• Vücut kompozisyonu: Vücudun yağsız kütle oranı (kas, kemik, hayati doku ve organlar) ile yağ kütlesi dağılımının dengeli olması gerekir. Yağın yağsız kütleye oranı belirli bir oranda olmalıdır. Fitness yapmak vücut yağını azaltmaya ve kas kütlesini artırmaya veya korumaya yardımcı olur.

Kişinin hayata daha pozitif ve neşeli bakmasını destekleyen fitness egzersizleri, zihinsel yeteneklerin artmasına da destek olur. Uyku saatlerinin düzenlenmesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Vücuttaki fazla kilolar atılır ve vücut şekil almaya başlar. Bu da kişinin öz güvenini artırarak insan ilişkilerinde daha başarılı olmasını sağlar.