Fotoğrafçılık, kişinin dış dünyada gördüklerini, bu alandaki bilgilerini ve özgün bakış açısını da kullanarak belirli teknikler yardımıyla görsel materyallere dönüştürmesidir. Aynı zamanda fotoğraf, kendi içerisinde pek çok farklı türü bulunan bir sanat alanıdır. Fotoğrafçı kullanması gereken işlevsel uygulamalar nedeniyle bir zanaatkar olarak kabul edilebilir. Fotoğraf da estetik değerleri ile bir sanat ürünüdür.

Fotoğrafçılık ile ilgili teknik bir açıklama yapmak gerekirse şöyle söylenebilir: Fotoğraf makinesi kullanımı ile ışığın makinenin sahip olduğu hassas yüzey üzerinde görüntü oluşturacak şekilde kontrol edilmesidir. Bu tanımdan da anlaşıldığı gibi, ilk fotoğraftan dijital çağa kadar fotoğrafın kontrol edilmesi ışığın kontrolü ile mümkün olmaktadır. Çünkü fotoğraf çekmek aslında makine içerisine düşen ışığın seçilmesidir. Görüntüyü, fotoğrafı çekilen nesneden yansıyan ve ortamda bulunan ışık ile sensörün buluşması oluşturur.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?

Fotoğrafçılık zaman içerisinde gelişerek dijital çağa kadar süregelmiştir. Bu gelişim, her geçen gün daha da gelişmiş makinelerin ve yardımcı araçların üretilmesiyle devam etmektedir. Değişim ve gelişim ile birlikte fotoğrafın farklı türleri ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan fotoğraf türleri de doğal olarak fotoğrafçılığın farklı türlerinin oluşmasını sağlamıştır. Genel kapsamıyla üç aşamada fotoğraf türleri değerlendirilebilir.

Fotoğraf türlerinden ilki monokrom fotoğraftır. Bu fotoğraf türü klasik siyah beyaz fotoğraftır. Renkli fotoğrafın kullanılmaya başlamasından sonra da kullanılmaya devam etmiştir. Düşük maliyeti ve fotoğraflarda klasik havayı yaratması açısından tercih edilmektedir. Dijitalleşme ile, çekilen fotoğraflara dijital ortamlarda siyah beyaz efekti verilebilmektedir. Fotoğrafın monokrom çekiminden çok bu tarz efektlerin kullanımı günümüzde daha yaygındır.

Renkli fotoğraf ise 19. yy. ortalarında icat edilmiştir. Bu türün ilk örnekleri uzun pozlama ile çok uzun sürelerde çekilen fotoğraflardır. Işığa duyarlı olarak oluşturulan hassas yüzeylerin, fotoğraflanmak istenen alan karşısında saatlerce hatta günlerce bekletilmesi ile bu fotoğraf denemeleri gerçekleştirilmiştir. Ancak renkleri beyaz ışığın etkisiyle kalıcı olamamıştır.

Günümüzde de yaygın olarak uygulanan son tür dijital fotoğrafçılık olmuştur. İlk dijital makine 1975 yılında Kodak mühendisi Steven Sasson ve beraberindeki teknisyenler tarafından geliştirilmiştir. Bu makineler, klasik fotoğraf filmi yerine daha kaliteli sonuçlar veren dijital görüntü algılayıcılarını kullanmıştır. Ortaya çıkan fotoğraf ise dijitaldir. Böylece işlenmesi, saklanması ve paylaşılması oldukça kolaylaşmıştır. Fotoğrafçıları film maliyetlerinden de kurtararak önemli bir yenilik sağlamıştır.

Fotoğraf Makinesine Hakim Olmak

Fotoğraf makinaları karizmatik görüntülerinin yanında bir o kadar da karmaşık aletlerdir. Öncelikle makinayı tanımalı ve teknik bilgilerinizi ilerletmelisiniz. Temel fotoğraf ilkelerini, etkili perspektifin püf noktalarını öğrenmek ilk aşamada edinmeniz gereken kazanımlar.

Doğru Ekipman Seçimi

Ülkemizde yüksek döviz kuru ve vergiler sebebiyle fotoğraf makinaları ve ekipmanları oldukça pahalılar. İster hobi amaçlı olsun ister profesyonel her iki kullanıcıyı da maddi anlamda zorlayan bir alan fotoğrafçılık. Dolayısıyla yeni başlayanların bu alana harcama yapmadan evvel kendilerine sorması gereken bazı sorular var.

İlk soru fotoğrafa ilgim ne kadar? Herkes yeni başladığı bir hobide en tutkulu kişinin kendisi olduğunu düşünür. Fakat iş biraz dallanıp budaklandığı zaman yılgınlık, bıkkınlık baş göstermeye başlar. Bu yüzden bir merakla fotoğraf makinalarına binlerce lira döküp sonrada öylece bir köşede atıl halde duran binlerce liralık fotoğraf makinalarıyla dolu birçok ev var.

İlk aşamada ikinci el almak sizler en ekonomik yol olabilir. Ayrıca üzerinizde daha az baskı hissetmenizi sağlar. Kendinize sormanız gereken ikinci soru da ne tür fotoğraflar çekmek istiyorum? Bu sorunun cevabı ilk aşamada çok önemli olmayabilir ancak kendinizi geliştirdikten sonra amacınıza uygun ekipman seçmeye dikkat edin.

Kendinize Zaman Verin

İlk fotoğraflarınız sizi tatmin etmeyebilir ancak zamanla ne kadar geliştiğinize inanamayacaksınız. Sabırlı olun ve motivasyonunuzu kaybetmeyin. Başarılı fotoğrafçıların çoğu tek bir kare için yüzlerce kez deklanşöre basar. Bu meşakkatli süreci taçlandıransa istediği kareyi elde etmektir. Siz de amacınıza ulaşana kadar denemeye devam edin.

Fotoğrafçılık İçin Bilmeniz Gerekenler

Fotoğrafçılık alanında kendini geliştirmek isteyen ve bu işi bilinçli bir şekilde yaparak, estetik açıdan daha doğru fotoğraflar çekmek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli şey eğitim almaları gerektiğidir.

Eğitim Almayı İhmal Etmeyin

Fotoğrafçılık herkes tarafından yapılabilir bir iş gibi görünse de eğitim alınmadığında gelişim göstermek ve başarılı olabilmek mümkün değildir. Bu nedenle bilinmesi gereken ilk şey eğitimin gerekliliğidir. Öyle ki bu alanda lisans bölümlerinin dışında yüksek lisans eğitimleri veren üniversiteler bile bulunmaktadır.

Akademik açıdan konu ile ilgilenmek istemeyenler için online eğitimler oldukça önemlidir. Eğer fotoğraf çekmek ile ilgili temel bilgileri öğrenmek isterseniz fotoğrafçılık eğitimi alabilirsiniz. Bu eğitim fotoğraf çekmeyi hobi olarak gören kişiler için uygun olacaktır. En iyi özel ders hocası ile eğitimlerinizi alabilir kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.