Özel Ders Almanın Öğrenciye Faydaları

Bire-Bir Ders Almak Eğitim Kalitesini Yükseltir

Özel ders bilindiği üzere öğrenci ve hoca arasında yapılan birebir derslerden oluşur. Özel öğretmen veya oyun ablası ile derse oturan öğrenci, her sorusuna cevap bulur. Sınıf ortamında tek bir hocanın tüm çocuklarla özel olarak ilgilenmesi, anlamasını sağlaması çok zordur. Özel dersler bu aşamada çocukların eğitim kalitesini yükseltir. Çocuklar okulda diğer çocukların başarısından dolayı kendilerinde eksiklikler görebilmektedir. Bu nedenle de başaramayacağım korkusu ile derse katılım da oldukça azdır; ancak özel ders sayesinde çocukların derse katılım oranları artırılmakta ve çocuklar çok daha verimli bir şekilde okul hayatlarına devam etmektedir.

Odaklanma Problemini Aşma

Kalabalık sınıf ortamı her çocuk için ideal bir eğitim alanı değildir. Çocuklar çekingenlik gösterir, algılama sorunu yaşayabilir, dikkat dağınıklığı ile karşı karşıya gelir. Anlatılan konuya odaklanamamak, bir türlü istenilen dikkat yoğunluğunu sağlayamamak çok sık karşılaşılan bir durumdur. Birebir ders alan çocuklar bu anlamda şanslı çünkü odaklanma problemini zamanla yenmeyi öğrenirler.

Özel Ders Programı İsteğe Bağlı Programlanır

Özel ders alan çocuklar okul gibi sıkı kurallar çerçevesinde eğitim desteği almaz. Aksine okul yorgunluğunun atıldığı, zihnin çalışmaya hazır olduğu saatler düşünülerek ders programı hazırlanır. Ders içeriği ise okula ve hazırlanılan sınava göre düzenlenir.

Hatta dikkat problemi olan çocuklar için öğretmenler çok daha farklı yöntemler de uygulayabilmektedir. Bu nedenle de genellikle ebeveynler ile görüşmeler sağlanmakta ve hangi konularda başarısız olduklarına dair planlamalar gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle de çocukların çok daha hızlı öğrenebilmesi için farklı yöntemler öğretmen tarafından belirlenmektedir.

Farklı Bakış Açısı Geliştirir

Farklı bakış açısı sayısal derslerde genellikle işler. Çünkü bir problemi hep aynı şekilde çözmeyi öğrenmek çocuk için uzun vadede faydadan çok zarar verir. Çocuğun problemlere yaklaşımı çok yönlü olmalıdır. Sorunun çözümünü klasik yollardan değil de farklı bir açıdan çözen çocuk yargılanmamalı, dersten soğutulmamalıdır. Çok yönlü soru çözümleri çocuğa akademik ve sosyal hayatta başarı getirir, özgüven aşılar.

Verimli Sonuçlar Elde Edilir

Düzenli özel ders eğitimi alan çocukların uzun vadede başarılı, sağlam temele sahip öğrenciler olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle ebeveynler bilhassa sınava hazırlık yapılan yıllarda çocuğun yükünü hafifletmek, işini kolaylaştırmak için özel ders desteği alıyor. Birebir ders almak akademik başarıyla birlikte aynı zamanda öğrenciye birebir rehberlik hizmetini getirir. Üniversiteli oyun ablası, abisi çocuklara sınavlar, meslekler hakkında bilgi verir; motivasyonlarını arttırır.

Özel Ders Öğretmeni Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ders verecek öğretmenler, kendi branşında uzman kişilerden oluşmalıdır. Hatta bu kişilerin kendilerine özgü teknikleri olmalı ve her çocuğa uygun olan teknikler ile yaklaşmaları gerekmektedir.
  • Çocukların dikkatinin toplanması konusunda başarılı olabilen ve referansı fazla olan öğretmenlerden birinin seçilmesi oldukça önemlidir.
  • Özel ders öğretmeni seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise hangi yaş grubuna hitap ettiğidir. Çünkü özel ders öğretmenleri genellikle belli yaş gruplarına hitap etmekte ve kendilerini de o yaş grubu üzerinde geliştirmektedir.

Özel derse yaklaşmayan ya da özel ders almak istemeyen çocuklar da ebeveynlere belli sorunlar çıkarabilmektedir. Hatta sınıfta sorun yaşayan çocuklar özel derste de aynı sorunları yaşayacağından dolayı bu tarz girişimleri ters karşılamaktadır. Bu gibi durumlarda ise önce öğretmenin kendisi ile konuşması ve durumu kendisine profesyonel bir şekilde izah etmesi gerekmektedir. Hatta ders öğretmeni seçimi mümkün ise çocuk tarafından yapılmalıdır. Çünkü derse olan yönelim ebeveynler tarafından değil, çocuk tarafından gerçekleştirilen bir unsurdur.