Özgüvenin Sağladığı 4 Avantaj

Kendine güvenmek, kendi değerinin farkına varmak ve hayatta gerçekçi düşünmek. Burada yazan 3 özellik sizde varsa ise hata yapmaktan korkmayan, cesarete sahip olan bir insansanız tebrikler özgüvenli bir birey olarak hayatınızda istediğiniz yerlere gelebilirsiniz. Fakat özgüveni kelimesi bilmeyenler için açıklama yapmamız gerek, özgüven kelimesinin anlamını kısaca bir insanın kendini aslan zannetmesidir. Aynı şekilde günümüzde birçok özgüvenli insan vardır fakat özgüvenleri genellikle kibre dönüştüğü için topluma bir fayda sağlamamaktadırlar. Bu yüzden kibir kelimesinin de anlamı bilmek gerekir, kibir kelimesinin anlamını özetlemek gerekirse “ben kendimi herkesten üstün görüyorum” demektir. Kibir potansiyeli, özgüven ise aksiyona geçmeyi işaret eder. Bu özgüven terimini genellikle iş dünyasındaki insanlarla bağdaştırabiliriz. İş dünyası her zaman canlı bir organizmaya benzeyip sürekli hareket halindedir ve iş dünyası her zaman özgüvenli insanların oyun alanıdır. Eğer ki iş dünyasına adım atmak istiyorsanız ya da hayalleriniz gerçekleştirmek için özgüvenli olmaya çabalamaya erkenden başlayın. İşte özgüvenin sağladığı 4 avantaj…

1-Prensip ve Kurallar

Prensip ve kırılmaması gereken kurallar insanın gerçek dünyadaki kimliğini oluşturur. Nasıl İnsan sağlığını korumak için organik gıdalar yemek zorunda ise hayatında kırmızı çizgileri olan kuralları olmak zorundadır. Kural konusunu ince detayları sık dokumak gerekir. Çünkü kurallara sıkı uymak ve kuralların sağlam olması insana sistematik bir performans ve özgüvenli olmasını sağlar. Bu performansını sürdürmek içinde prensipler devreye girer. Prensip ve kurallar birbirinden ayrılmaz kavramlar olduğu için kurallar belirlendiği zaman prensip hemen arkasından gelecektir.

2-Duyguların Efendisi Olmak

İnsanlar olarak yaşamamızın her evresinde duygusal tepkiler vererek yaşarız ve aşırı tepkiler vermemek uğruna direnme eğilimini gösteririz. Her bireyin 40 yaşına kadar geçen tecrübeleri sayesinde duygularını tamamen kontrol etmeyi öğrenir. Ayrıca bazı insanlar vardır ki duygularını kontrol etmeyi erken yaşlarda öğrenir. Erken yaşta  tecrübe sayesinde başarı basamaklarını rahatlıkla tırmanacaktır.

3-Savaşçı Rolü

Hayatın ve doğanın kendisi düzeni yüzünden her zaman mücadele ister. Hani modern dünyanın insanı konfor alanı ister ya, konfor alanı aslında bir yalan. İnsanın doğasında her zaman bir savaşçı ruhu vardır ve mücadele etmesi gereken mevzular vardır. Eskiden insanlar savaşçı ruhlarını kavga etmek için kullanırlardı. Fakat şimdi hırsları ile birleştirerek iş dünyasında kariyer yapma peşindeler. Bu hırsları yüzünden istedikleri yerlere geliyorlar. Ancak hırs denilen şey insanın enerjisini hayli emiyor ve bir tutkuya dönüştürüyor. Tutku ve açlık birbirleri ile doğru orantılıdır, ne kadar açsanız o kadar performansınız yükselir. Bu performansın temelinde bir savaşçı yatar.

4-Hatalardan Ders Almak

İnsanlar birçok hata yapıyor ve çok az kişi hatalarından ders alıp doğru seçimler yapabiliyor. İşte burada önemli olan yapılan tekrar etmemesi ve tekrarlanabilecek olan hataların ileride engellenmesine yardımcı olur. Özgüven demek farkındalık demektir.