Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle birlikte, iletişim modelleri de değişmeye başladı. Son yıllarda sosyal medya kullanım oranları ve bu ortamlardaki canlı yayın kanallarının arttı. İnsanların sosyalleşme seçeneklerinin de farklılaşması uzaktan iletişim araçlarının çeşitlenmesine katkı sağladı. Sosyal medyanın artık bir ihtiyaç olduğu, su götürmez bir gerçek. Çünkü teknolojik ve dijital çağın nimetleri, artık her an hayatımızın her alanında, hatta parmaklarımızın ucunda.

Uzaktan İletişimin Hayatımızdaki Yeri

Özellikle 2020 yılının başından beri bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde; sosyal medya platformları sosyalleşme bakımından hepimize yardımcı oldu.

Pandemiden önceki dönemde WhatssApp uygulamasında, görüntülü görüşme yapılabilecek kişi sayısı dört iken,  bu sayı iki kat arttırılmış ve aynı anda sekiz kişinin görüntülü görüşme yapılabileceği şekilde düzenlenmiştir. Yine bu dönemde, mesajlaşma için sosyal medya platformlarına da görüntülü görüşme yapma imkânı veren özellikler eklenmiştir. Ayrıca bu dönemde, Zoom gibi uzaktan iletişim platformları da bir yenilik olarak hayatlarımıza girmiştir.

Geleneksel iletişim türleri olan yüz yüze ve telefonla yapılan görüşmelerin yerini, zamanla da olsa, sosyal medya  kanalları alacak gibi görünüyor. Hatta artık günümüz gençleri, youtube gibi video içerikli sitelerde kendilerine kanal açıp canlı yayın yapıyorlar.

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da canlı yayın özellikleri eklendiğinden bu yana, bu platformların kullanıldığı görülmektedir. Online içerikli sistemler sayesinde, eğitim ve kariyer alanlarında canlı dersler ve toplantılar gerçekleşiyor.

Uzaktan iletişim, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma gibi iletişimin başka bir yolu oldu. Instagram ve Facebook profillerini iş ve kariyer için kullananların sayısı gittikçe arttı.

Sosyal Medya Etkileri

Sosyal medya bir yere gideceğimiz, bir şey alacağımız zamanlarda da bizlere kılavuz oluyor. Şehir dışı bir yere seyahat etmekten tut, akşam yemeğine nereye gideceğimize kadar efektif. . Bir yere gidip onu deneyimlememize gerek kalmadan iyi veya kötü olduğu bilgisi bizlerle kolayca paylaşılıyor. Aynı zamanda bunu bizler de fikirlerimizi belirtmek için yapabiliyoruz. Bir sorun olduğunda yetkili kişiye ulaşmak artık daha kolay. Bu kapsamlarda kullanıldığında bu platformların oldukça kullanışlı ve zaman kazandırıcı bir özelliği bulunuyor.

Sosyal medyanın sağladığı sosyalleşme ve iletişim olanağı bütün bu işlevlerinin belki de en temelindeydi. Instagram, Twitter, WhatsApp, Facebook ve daha birçok uygulamanın ön planda olduğu birbirinden farklı kullanım alanları olsa da iletişim kurmak hepsinin ana prensibidir. Bu uygulamalar sayesinde çok uzaktaki bir akrabamızla da, uzun zamandır göremediğimiz arkadaşlarımızla da hem görüntülü hem sesli olarak anında iletişim kurabiliyoruz.

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte yeni kavramlar ile tanıştık ve olanlar tekrardan şekillendi. Her gün saatlerimizi geçirdiğimiz bu platformlar ile habercilik, iletişim kurma, güzellik algısının dayatılması, gündelik hayat ve tüketim alışkanlıkları gibi olumlu olumsuz çok fazla konuyu deneyimliyoruz. Teknolojinin daha da gelişmesi ile gelecek yıllarda da muhtemelen birçok değişiklik bizleri bekliyor. Bize sunulan bu olanakları en verimli şekilde kullanmak ve belirli oranlarda bunları hayatımıza entegre edebilmemiz gelecekte de bizler için güzel imkanlar sunacaktır.